Parlament v Parlamentu

Naučit se demokracii je velmi těžká věc. Mnozí dospělí poslanci se jí učí až v době, kdy jsou zvoleni do zastupitelstva obce, kraje nebo republiky. Žáci naší školy se tomuto umění učí již několik let. Žákovský parlament, který je složený ze zástupců jednotlivých tříd, je již na škole tradicí. Hlavním posláním tohoto shromáždění žáků je pod vedení koordinátorů z řad pedagogů vytvářet pro spolužáky různé programy, projekty a soutěže. Žáci mají také možnost vyjádřit se ke všem záležitostem, které se jich ve škole týkají. Neformálně se tak učí demokraticky jednat, vést diskuze, plánovat a také rozhodovat. Nebylo proto překvapením, že naše škola byla vybrána jako reprezentant v Jihomoravském kraji pro účast v projektu Respektující žákovský parlament. Týmy učitelů, koordinátorů žákovských parlamentů a ředitelů po dobu dvou let pracovaly na vytvoření příruček pro ostatní pedagogy a členové parlamentů je následně testovaly. Celý projekt vyvrcholí v těchto dnech zřízením Regionálního konzultačního centra pro žákovské parlamenty v každém kraji České republiky. Odměnou pro žáky, kteří se podíleli na práci v projektu, byla návštěva Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V tomto roce se návštěva uskutečnila 27.11.2012. Náš školní parlament reprezentovali Kateřina Tichá a Štěpán Stepura. Kromě zajímavé diskuze s poslanci dovezli žáci do Prahy také panel, který prezentoval úspěšný projekt, který připravili členové parlamentu pro své spolužáky. Vyslechli také zkušenosti ze škol, které se učí demokracii v jiném projektu SOS Žákovské parlamenty. Za velmi vydařené dopoledne je třeba poděkovat pracovníkům Centra pro demokratické učení, kteří oba projekty vedou a kteří setkání v Praze již druhým rokem připravili.

Parlament v Parlamentu, listopad 2012

Článek žákyně Kateřiny Tiché