Comenius – Mezinárodní setkání žáků a učitelů ve Velké Británii

V pátek 18. května 2012 nastal ten dlouho očekávaný den, kdy z naší školy vyjela skupina 44 žáků a učitelů na mezinárodní setkání v rámci projektu Comenius, do kterého je naše škola zapojena spolu se zeměmi Polskem, Bulharskem a Velkou Británií. Po úspěšném říjnovém zahajovacím meetingu u nás v Brně jsme se už mohli těšit na konkrétní známé tváře, přesto jsme o pobytu v našem partnerském městě Leeds neměli tak docela konkrétní představy a jen podle předem známého programu jsme tušili, co nás asi čeká.

V pět hodin odpoledne jsme se sešli na letišti v Brně a kolem deváté hodiny anglického času už jsme hladce přistávali 50km severně od Londýna na letišti v Lutonu.

Comenius - Mezinárodní setkání ve Velké Británii, květen 2012

Tam už čekal připravený autobus, který nás bezpečně přivezl přímo před hotel Jurys Inn v jižní části Londýna zvaném Croydon.

Comenius - Mezinárodní setkání ve Velké Británii, květen 2012

Hned ráno po vydatné hotelové snídani jsme vyrazili vlakem na Victoria Station, která se nachází v blízkosti Buckinghamského paláce, kde měla naše prohlídka Londýna začít. U sídla královny jsme shlédli střídání stráží a postupovali jsme dále částí Londýna zvané Westminster. Od našich žáků jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o budově parlamentu, Big Benu, Trafalgarském náměstí i náměstí Piccadily. Pěkným zážitkem byla projížďka v kabinkách Londýnského oka s následujícím filmovým 4D zážitkem.

Druhý den nás čekala návštěva Toweru, kde jsme si mohli prohlédnout úžasnou expozici korunovačních klenotů, viděli jsme Monument, který Londýňanům připomíná zničující velký požár z roku 1666, Tower bridge i Katedrálu svatého Pavla. V celém Londýně byla zřejmá předolympijská atmosféra a na každém kroku jsme se také setkávali s přípravami na oslavy 60.výročí vlády královny Alžběty II.

Po prohlídce Londýna jsme se vydali na cestu autobusem do města Leeds, které se nachází asi 300km severně od Londýna. Následující pondělí jsme strávili v naší partnerské škole Valley View Primary school, kde byli naši žáci rozděleni do skupinek spolu s Bulhary, Angličany i Poláky a vyzkoušeli si například hru kriket nebo anglický májový tanec se stuhami. Učitelé jako koordinátoři celého projektu měli možnost hodnotit spolu se svými kolegy jednotlivé projekty a výstupy a připravit se na následující rok spolupráce.

Comenius - Mezinárodní setkání ve Velké Británii, květen 2012 Comenius - Mezinárodní setkání ve Velké Británii, květen 2012 Comenius - Mezinárodní setkání ve Velké Británii, květen 2012 Comenius - Mezinárodní setkání ve Velké Británii, květen 2012

Naše britští kolegové nás ve středu vzali do městečka Carnaby, ve kterém jsme se seznámili s výrobou anglických bonbonů Rock Star, a také do přímořského městečka Whitby, kde jsme ochutnali tradiční anglické jídlo fish and chips.

Po šesti dnech jsme se vraceli domů plni krásných zážitků. Žáci měli možnost prakticky využít své anglické jazykové dovednosti, seznámit se s nejznámějšími londýnskými památkami, s přírodními krásami anglického venkova, s chodem a způsobem výuky v anglické škole i s typickým anglickým jídlem. Věříme, že na týden strávený ve Velké Británii budou žáci i učitelé dlouho vzpomínat.

Vyučující anglického jazyka