Dějepisná exkurze do Památníku a Muzea Osvětim

V sychravém ránu z konce listopadu jsme se vydali s žáky 9. tříd do Památníku a Muzea v Osvětimi v Polsku. Nepříjemné počasí předznamenalo atmosféru koncentračního a pracovního tábora Auschwitz-Birkenau, místa spojeného se smrtí statisíců lidí. Už od začátku exkurze průvodci žáky provedli hrůzným osudem vězňů a obětí holocaustu. Viděli jsme expozice předmětů zemřelých, ubytování vězňů, místa kde na nich byly prováděny experimenty. V průběhu celé exkurze paní průvodkyně vyprávěly příběhy z tábora a detaily nelidského zacházení dozorců a doktorů v táboře. Exkurzi jsme zakončili u tzv. Brány smrti. V následující školní hodině si žáci zážitky připomněli a zamysleli se nad svými zážitky v krátké reflexi. Věřím, že vzpomínka z této návštěvy v žácích zůstane na dlouho.

Dějepisná exkurze do Památníku a Muzea Osvětim, listopad 2023

Mgr. Bronislav Snídal