Představení Petrolejové lampy v Mahenově divadle

Jako poslední večerní představení v Mahenově divadle v letošním školním roce jsme vybrali pro žáky 8. A 9. tříd dramatizaci Havlíčkova románu Petrolejové lampy, kterou jsme zhlédli ve čtvrtek 18.5.2017.

Smutný příběh Štěpky, dcery bohatých rodičů ze statku, která nemůže zavadit o ženicha a otec jí vybírá muže mezi vlivnými a bohatými muži v Jilemnici. Svůj osud nakonec Štěpka spojí se svým vysněným mužem, bratrancem Pavlem, který se ovšem vrací z vojny domů jako syfilitik a navíc svým nezřízeným životem zadlužil statek rodičů. Zklamaná Štěpka dře na statku a ještě se o svého nemocného muže pečlivě stará.

Představení patří mezi nejzdařilejší dramatizace v Mahenově divadle. Zaujaly nás vynikající herecké výkony, zejména Martina Siničáka v hlavní roli, i dobře vymyšlená scéna. Pro děti to byl mimořádně silný zážitek, netušily vůbec, co všechno je možné v divadle vidět. Ve škole jsme pak o představení dlouho diskutovali, zejména o poměrech na vesnici před více jak sto lety.

Představení Petrolejové lampy v Mahenově divadle, květen 2017

Mgr. Jana Osičková