Představení Spalovač mrtvol v divadle Polárka

Pro mnohé diváky i čtenáře je příběh o spalovači mrtvol spojen s vynikajícím filmem Juraje Herze, kde hlavní postavu ztvárnil Rudolf Hrušínský.

Děj Fuchsovy povídky se odehrává v letech 1938 až 1945, v době útlaku, utrpení a pronásledování. Nejhůře na tom byli Židé. Hlavní hrdina Karel se považuje za hodného a milujícího manžela a otce, spořádaného člověka, který má jen neobvyklé zaměstnání. Jeho žena je však Židovka a zde začíná vážný problém, který Karel řeší po svém. Podléhá nacistické ideologii a ze vzorného otce a manžela se stává kolaborant a vrah.

V podání herců divadla Polárky je pochmurné a morbidní téma mírně odlehčeno tím, že je zpracováno jako kabaret. Vážnost tématu je ale zachována.

Po představení byl navíc uspořádaný workshop, který dětem pomohl pochopit případné nejasnosti. Různé situace z představení mohly samy ve skupinách ztvárnit prostřednictvím baletu, zpěvu, pantomimy nebo činohry. Předvedly zdařilé výkony, užily si to a byly pochváleny.

Představení je velmi zdařilé, líbilo se nám.

Mgr. Jana Osičková