Výstava Ďáblova bible v Letohrádku Mitrovských

Ve dnech 23.2. a 24.2.2016 žáci osmých tříd navštívili unikátní výstavu Ďáblova bible v Letohrádku Mitrovských.

Ďáblova bible je největší knihou na světě, vznikla na přelomu 12. a 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Během třicetileté války byla uloupena Švédy a dosud nebyla vrácena. Podle naší průvodkyně, která nám o osudu této zvláštní knihy vypravovala, bible asivrácena nikdy nebude. Mistrovskou maketu vystavenou v Letohrádku vytvořil umělecký knihař Jiří Fogl.

Ďáblova bible není obyčejnou biblí. Kromě Starého a Nového zákona je do ní navíc vepsaná také Kosmova kronika česká.  Výstava je také doplněna obřím leporelem Lucie Seifertové o dějinách udatného národa s vtipnými poznámkami k jednotlivým historickým obdobím. V přízemí výstava pokračuje ukázkami krásných knižních vazeb, jejichž autory jsou přední umělečtí knihaři. Nechyběly ani různé recesistické knižní kuriozity.

Mgr. Jana Osičková