Projekt Konečné řešení a současná Evropa

V průběhu listopadu se žáci 9. ročníku zúčastnili projektu Konečné řešení a současná Evropa, který organizuje Divadlo Líšeň pro žáky a studenty. Celý program se skládá ze dvou částí. V první části p. Suchánková ze židovského muzea velmi působivě vysvětluje dětem, co se stalo v průběhu 2. světové války s lidmi, kteří neodpovídali nacistickým zákonům o čisté rase. Cílem přednášky bylo podat informace o tomto smutném období a objasnit některé situace, které byly ztvárněny v následujícím divadelním představení Hygiena krve. Ve druhé části programu jsme se ocitli v černém prostoru, herci v černém oblečení využívají netradiční rekvizity jako kovový šrot a jiný odpad, který symbolizuje lidi určené k totálnímu vyhlazení. Působivá hudba,ostnatý drát, světelné efekty, fotografie i výpovědi obětí a vrahů, to vše tvoří emotivní divadlo.

Toto netradiční představení je velmi působivé a pro děti přínosné zejména v dnešní době, kdy bohužel podobné myšlenky znovu ožívají.

Celý projekt se dá dobře využít v hodinách dějepisu i výchovy k občanství.

Mgr. Jana Osičková