Projekt "Konečné řešení a současná Evropa"

Dne 20.10.2014 se žáci 9.B zúčastnili mimořádného projektu "Konečné řešení a současná Evropa", který pořádá pro žáky a studenty Divadlo Líšeň v Dělňáku. Program se skládal ze dvou částí. V 1. části jsme vyslechli přednášku o rasismu, pronásledování a likvidaci miliónů lidí za 2. světové války. Cílem přednášky bylo podat informace o tomto smutném období a objasnit některé situace, které byly ztvárněny v následujícím divadelním představení. Po krátké přestávce, během níž jsme si prohlédli fotografie na výstavě, jsme měli připravený stísněný a nepohodlný prostor k sezení na jevišti a stali jsme se tak součástí velmi působivého divadla, které problematiku holocaustu zpracovává netypickým metaforickým způsobem. Celé jeviště je černé, herci v černém oblečení využívají loutky, kovový šrot, odpad, ostnatý drát. Představení doplňuje hudba, fotografie avýpovědi oběti i vrahů. Divadlo bylo velmi působivé, mnozí přiznávali, že jim naskakovala husí kůže.

Celé představení hodnotíme jako velmi přínosné a rozhodně je využije v hodinách dějepisu.

Mgr. Jana Osičková