Pobyt v Polsku - projekt Comenius

Do Polska jsme vyjeli v úterý vlakem brzy ráno z hlavního nádraží. Do Waršavy jsme přijeli odpoledne a ubytovali se v hotelu.

Zámek ve Waršavě
Mariánský sloup
Hradby

Druhý den - ve středu - jsme v hotelu posnídali a vydali se na prohlídku Waršavy a jejího okolí. Tam se mi nejvíc líbil zámek.

Siréna Sawa z legend

Odpoledne jsme dojeli do Dobranowic. Tam jsme bydleli s Lukášem a jeho rodinou. Lukáš měl bratra Matyáše a v domě bydleli kromě mamky a taťky i babička a dědeček.

Byl to velký dům. Jejich otec pracoval v zemědělství a Lukáš s Matyášem mu někdy pomáhali. Jejich mamka výborně vařila a starala se o nás. Jeden den jsme měli i popcorn. Měli tam i školu, ale ne moc velkou. Maximální počet ročníků byl 6, pak se jde na gymnázium, kde se studují poslední 3 roky povinné školní docházky. Pak se mohou rozhodnout jestli chtějí studovat na vysoké škole.

Základní škola Dobranowice

Ve čtvrtek jsme odjeli do kláštera v Hedbow. V klášteře jsme se podívali skoro na všechna místa i na katakomby.

V pátek jsme byli dopoledne v solných dolech ve městě Wieliczka. Jsou 2. největší na světě. Bylo tam tepleji než na povrchu (teplota v dolech 16 stupňů Celsia). V dole byly komory různých slavných osob jako např. Nikolaj (Mikuláš) Kopernik. Také tam byl velký kostel (chrám) který kopali tři horníci a trvalo jim to pět let.

Zařízení solného dolu
Socha v dole

Odpoledne jsme jeli na okružní cestu Krakowem (odtud toho moc nevím, protože s námi jela polská učitelka, mluvila polsky a my jsme nerozuměli ani slovo). Bylo tam hodně památek. Byli jsem se podívat na archeologické vykopávky - starý Krakow - byl o 5 metrů níž než ten dnešní.

Katedrála v Krakowě
Prohlídka Krakowa turistickým vláčkem

Jízda vlakem tam i zpět byla pohodová. Jeli jsme osobním i mez národním rychlíkem, ten mezinárodní se mi líbil víc.

Jarek Prokop, 6.A