Dům hliněných tabulek v ZŠ Masarova

Ve starověké Mezopotámii byl nejdostupnějším materiálem hlína a rákos, a proto nebude překvapením, že ho Sumeři využili také v oblasti písma. Materiál používán ve školách v oblasti řek Eufrat a Tigris se přenesl také do pojmenování této instituce, nesl označení jako dům hliněných tabulek. Žáci šestých ročníků se poslední hodiny prosincové výuky proměnili v písaře mezopotamských městských států a pokoušeli se prostřednictvím rákosu psát klínovým písmem. Trik je v tom, že hlína neumožňuje psát klasicky jako na papír, ale musíte rýt jednotlivé znaky ostrým rákosem.

Dům hliněných tabulek  v ZŠ Masarova, prosinec 2021 Dům hliněných tabulek  v ZŠ Masarova, prosinec 2021 Dům hliněných tabulek  v ZŠ Masarova, prosinec 2021 Dům hliněných tabulek  v ZŠ Masarova, prosinec 2021

Mgr. Juraj Švec